Курс долара: від «воєнної» паніки до новорічної гарячки
Останній тиждень листопада наочно продемонстрував, що таке паніка на валютному ринку, пише сайт «Сегодня» . У понеділок, відразу після засідання РНБО і оголошення планів про введення воєнного стану, готівкові курси валют зробили давно не бачений стрибок. У деяких обмінних пунктах цінники виросли більш ніж на гривню, тобто долар подорожчав з 27,9 грн майже до 29. У середньому, за даними сайту «Мінфін», готівковий долар подорожчав за понеділок на 0,39 грн в покупці і на 0,55 грн в продажу. У вівторок ситуація продовжувала загострюватися. За добу середня ціна покупки долара виросла на 25 коп., продажу — аж на 95 коп. У деяких обмінниках долар продавався по 29,5 грн, і українці стали гадати, чи подолає він психологічну позначку в 30 грн.
При цьому на міжбанківському ринку, який визначає офіційний курс НБУ, ажіотаж був не так відчутний. Хоча, на думку фахівців, і в понеділок, і у вівторок були спроби «розгойдати» курс, проте «повелися» на цю провокацію не всі. У підсумку з понеділка на вівторок, 27 листопада, курс НБУ зріс лише на 10 коп (з 27,79 до 27,89 грн), а до 28 листопада — на 21 коп (до 28,1 грн). І, хоча тенденція ослаблення гривні спостерігалася весь тиждень, в цілому з 23.11 по 30.11 курс долара НБУ піднявся всього на 65 копійок (до 28,39 грн).
А на 3 грудня регулятор знизив показник відразу на 17 коп. — до 28,22 грн. Що дало підстави експертам говорити про те, що паніка пішла на спад.
Чи надовго затишшя?
«Падіння курсу спостерігалося протягом понеділка – середи. Уже в четвер обмінні пункти, які є барометром валютного ринку, істотно знизили курс продажу. Якщо в середу він був 29 – 29,5 грн, то в четвер – вже 28,5. Це говорить про те, що люди вели себе досить спокійно, ажіотажу не було. Його вдалося збити в першу чергу за рахунок зваженої позиції Нацбанку. Політичним і фінансовим спекулянтам не вдалося роздмухати криза. Тому що макроекономічних передумов для цього не було. Тому до п’ятниці хвиля цієї кризи, можна сказати, припинилася», – говорить економічний експерт, президент інвестиційної групи «Універ» Тарас Козак.
Економічний експерт-аналітик Борис Кушнірук також вважає, що шок, викликаний оголошенням воєнного стану, вже проходить.
«Я впевнений, що паніка зараз буде вщухати, тому що причин для хвилювань сьогодні немає. У нас воєнний стан, так би мовити, в лайт-режимі, ніяких негативних наслідків для економіки це не несе, рити окопи нікого не відправляють. Тому ситуація заспокоїться», — говорить він.
Однак говорити про те, що девальвація гривні припинилася, рано. У грудні гривня традиційно послаблюється, і припиняється ця тенденція в кращому випадку до кінця січня.
«В кінці року у нас, на жаль, гривня знецінюється, в силу того, що у нас сировинна економіка. Зростає імпорт, багато бюджетних коштів вивалюється в кінці року на ринок, і це провокує тиск на курс національної валюти. Так відбувається протягом багатьох років, і в цьому році теж це буде впливати на курс гривні до кінця січня», — говорить Борис Кушнірук.
У грудні доведеться «ловити момент»
Тим часом, президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що навіть в «девальваційному» грудні можливо, ми побачимо і періоди зміцнення гривні.
«Так, в грудні у нас можливе зростання курсу долара. Тому що крім панічної ситуації є й інші фактори, які впливають. Грудень — це такий момент, коли потрібна валюта. Наприкінці року треба закривати договору, купувати газ, робити виплати по облігаціях. Але при цьому в кінці року люди все-таки більше продають долари. Тому що Новий рік і т. д. Так що в грудні будуть такі моменти, коли ми побачимо курс 28,5 грн, 28,6 грн за долар. Але може бути й таке, що ближче до кінця грудня курс повернеться до 28 грн», — прогнозує він.
Борис Кушнірук також вважає, що в грудні будуть і періоди зміцнення, і періоди просідання гривні.
«Зараз, після паніки, долар на 5-10 днів заспокоїться, але потім гривня все одно почне знецінюватися. Але вже не під впливом фактора воєнного стану, а під впливом свят», — говорить експерт-економіст.
На його думку, в пікові моменти в грудні можемо побачити курс долара і 29 грн, і 29,3 грн.
Поводы для следующих паник еще могут бути
А ось Тарас Козак звертає увагу на те, що причина, яка спровокувала паніку на валютному ринку в кінці листопада, нікуди не поділася. А значить, і вона ще може дати про себе знати.
«Початок цієї кризи — військово-політичної кризи — покладений тим, що Росія обмежила рух кораблів через Керченську протоку. Зараз блокада триває. У п’ятницю там стояли сотні кораблів, не могли пройти ні в Маріуполь і Бердянськ, ні вийти звідти тобто криза ще не має розв’язки, не усунене джерело проблеми. Тому ми не можемо сказати, що вся криза закінчилася».
Експерт попереджає: так, перша хвиля цієї кризи, яка була викликана введенням воєнного стану, пройшла. Але якщо будуть нові періоди загострення, це знову спричинить за собою коливання на валютному ринку. Правда, за його прогнозами, нові скачки будуть набагато менш різкими, ніж перший.
«Тому що внаслідок цього стрибка постраждали в першу чергу ті, хто панікував. Хто спочатку почав купувати долар по 29,5, тому що вважав, що завтра все, по 32. Ринок карає тих, хто піддається на провокації. Тому люди в наступний раз помиляються набагато менше», — пояснює Тарас Козак.