Відставка генпрокурора Луценка: два можливі варіанти розвитку подій

07.11.2018

У зв’язку із заявою генерального прокурора Юрія Луценка про відставку, є два варіанти подальшого розвитку подій навколо посади глави ГПУ. Про це в коментарі сайту “Сегодня” розповів керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

“Перший варіант: у передвиборчий рік для президента Петра Порошенка і в цілому для влади не дуже вигідно позбутися лояльного генерального прокурора, оскільки треба розуміти, що навряд чи зараз Юрію Віталійовичу знайдуть заміну – кандидатуру, яка буде лояльною або не менше лояльною до глави держави, ніж Луценко. Зрозуміло, що для влади це абсолютно невигідно. Тому що Юрій Луценко непогано вписується в наявну владну парадигму і він абсолютно вигідний для Банкової в першу чергу. Тому я розглядаю це (заяву про відставку – Авт.) в даному контексті більше як піар генпрокурора. Він прекрасно розуміє, що процедура виглядає таким чином, що президент повинен подати внесення про відставку в парламент, а Верховна Рада повинна за нього проголосувати. Є розуміння того, як це було продемонстровано сьогодні на сигнальному голосуванні, парламент, швидше за все, не прийме рішення про відставку Луценка. Інша сторона: з огляду на великий політичний резонанс і обурення у зв’язку зі смертю активістки Катерини Гандзюк і нерозслідування справ проти інших активістів, може розглядатися такий варіант, що звільнення генпрокурора буде свого роду “сакральною жертвою”, – підкреслив він.

Експерт пояснив, що відставкою глави ГПУ можуть показати, що до влади не може бути ніяких претензій, мовляв, вони демократично, вільно і абсолютно правовим шляхом визнали, що не впоралися, визнали свою помилку, “і як президент говорить, що він визнає деякі помилки і просить вибачення, так само принесуть вибачення в цій ситуації, а потім скажуть, ось, ми цього генпрокурора відправляємо у відставку “.

“Але поки президент України не визначився з новою кандидатурою, можуть запропонувати залишити генпрокурора в статусі виконуючого обов’язки або дадуть статус” в.о. “комусь із сьогодні діючих заступників генпрокурора, який буде лояльний до Банкової. Тобто, навіть якщо буде таке звільнення , то малоймовірна поява заміни – нового генпрокурора. Принаймні до виборів. Підкреслюю, що виборчий сезон надзвичайно важливий і втрачати свою людину на посаді генпрокурора – вкрай невигідно для влади. Тому, думаю, що швидше за все, один з цих сценаріїв виглядає ймовірним. Але більш реальним є те, що Юрій Віталійович залишиться на своїй посаді і буде далі працювати “, – резюмував експерт.

Як повідомлялося, 6 листопада генеральний прокурор Юрій Луценко, виступаючи в парламенті, зробив гучну заяву. Рапортуючи про розслідування провадження щодо вбивства активістки Катерини Гандзюк, генпрокурор заявив, що подасть президенту заяву про відставку.

Детальніше про скандал з відставкою генпрокурора читайте на сайті “Сегодня” в матеріалі: “Заява Луценка про відставку: все, що потрібно знати”.

Читайте також