В Україні стартує виборча кампанія

05.09.2015

В Україні в суботу починається виборча кампанія з місцевих виборів, які відбудуться 25 жовтня.

Вибори вже традиційно проводитимуться за новим законом «Про місцеві вибори», який Верховна рада ухвалила за два місяці до старту виборчої кампанії.

Це перші місцеві вибори в Україні, які проводитимуться за пропорційною системою з відкритими партійними списками. Суть виборчої системи полягає в тому, що для виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах рад створюється єдиний багатомандатний округ, який ділиться на одномандатні за кількістю депутатів, що входять до відповідної ради. У кожному одномандатному окрузі висувають по одному кандидату від місцевої партійної організації, і в бюлетені одним рядком вказують і цього депутата, і партію, яка його висунула.

Але коли підбивають підсумки виборів, підраховують лише голоси, віддані в багатомандатному окрузі за кожну партійну організацію, і в розподілі депутатських мандатів беруть участь партії, які набрали не менш як 5% голосів виборців, які взяли участь у голосуванні.

Вибори депутатів сільських, селищних рад проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах, на які ділять територію відповідно села чи селища.

Новелою закону також є проведення у два тури виборів міських голів міст із чисельністю виборців понад 90 тис. осіб, якщо в першому турі жоден із кандидатів не набере більш як половину голосів виборців. Таких міст, за попередніми даними ЦВК, налічується близько 44, це насамперед Київ та обласні центри.

Також 25 жовтня вперше проводитимуть вибори в 74-х об’єднаних територіальних громадах. Відповідно до закону, у територіальних громадах, крім сільських, селищних, міських голів (залежно від виду громади), обирають старостів населених пунктів, що увійшли до громади.

Відповідно до закону, у виборах не зможуть взяти участі партії комуністичного і націонал-соціалістичного спрямування. У законі зазначено, що суб’єктом виборчого процесу не може бути місцева організація партії, щодо якої органи реєстрації ухвалили рішення «про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам закону України «Про засудження комуністичного і націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

На виборах не мають права голосу військовослужбовці строкової служби, громадяни України, які проживають за кордоном, а також визнані судом недієздатними і які відбувають покарання у місцях позбавлення волі. Вимушені переселенці з Донецької, Луганської областей зможуть взяти участь у виборах тільки в тому разі, якщо змінять виборчі адреси.

Вибори не проводитимуть на тимчасово окупованих територіях Криму, Донецької та Луганської областей, а також у 91 населеному пункті Донецької та 31 – Луганської областей на підконтрольній України території, в яких неможливо гарантувати безпеку виборців і членів виборчих комісій. Перелік таких населених пунктів затвердила Центральна виборча комісія на основі подань голів Донецької та Луганської обласних військово-цивільних адміністрацій.

Також не проводитимуть вибори депутатів Донецької та Луганської обласних рад.

Відповідно до календарного плану, ЦВК уже визначила на основі даних Державного реєстру виборців кількість одномандатних округів із виборів депутатів місцевих рад, тобто фактично встановила кількість депутатів у кожній місцевій раді. Згідно з законом, мінімальна кількість депутатів місцевої ради становитиме 12 (при чисельності виборців до 1 тис. осіб), максимальна – 120 (за чисельності виборців понад 2 млн осіб).

Зокрема, у Києві буде створено 120 округів, хоча на попередніх виборах їх було удвічі менше, оскільки за тієї ж чисельності депутатів Київради 120 людей вибори проводили за мішаною системою, і по 60 депутатів обирали в мажоритарних округах і за партійними списками.

Висування кандидатів у депутати місцевих рад і на посаду сільських, селищних, міських голів розпочнеться 21 вересня, реєстрація завершиться 1 жовтня.

На вибори буде витрачено 1,18 млрд грн. Офіційні результати виборів має бути встановлено не пізніше як 30 жовтня.

Читайте також